Anglický setr popis

25. ledna 2009 v 9:52 |  Setři

ANGLICKÝ NÁZEV:
English Setter
PŮVOD:
Anglický setr byl vyšlechtěn ve Velké Británii v 19. století. Vznikl cestou připouštění a křížení španělských ohařů a díky svému šlechtiteli, Edwardu Laverackovi, se roku 1825 druh bíle-kropenatého plemene stabilizoval a byl uchráněn pro budoucí dobu. Anglický setr je rozšířený po celém světě i v ČR. Jeho aktivita se uplatňuje především při honu zvěře.
POPIS:
Anglický setr je krásný a elegantně rostlý pes, s mimořádným zevnějškem a jasnými a ladnými liniemi těla. Hlava je dlouhá, zaoblená, se zřetelně výrazným přechodem z čela na čumák. Oči má lesklé a kulaté, temně hnědé a velmi výrazné. Čenich nosu je tmavý nebo tmavě-hnědý. Uši jsou přiměřené délky, nízko posazené, visící, přiléhající k lícním kostem, jsou pokryté hedvábnou srstí a tvoří elegantní a spuštěné záhyby. Hruď je široká. Ocas má rovný, šavlovitý, drží se ve výši linie zad, jeho ozdobná srst vytváří krásný závěs, který je u začátku ocasu dlouhý a směrem ke konečku se zkracuje. Srst na hlavě a přední straně nohou je krátká, na uších a na celém těle je zlehka volná, hedvábná a lesknoucí se. Na zadní straně předních a zadních noh vytváří srst "výčesky" a "kalhoty". Anglický setr může být buď dvoubarevný ( černý s bílou, játrový s bílou, citronový s bílou, nebo trojbarevný. Jeho předností je jemné přecházení barev, hrubé barevné skvrny na něm nenajdeme.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 61 až 65 cm.
VÁHA:
Anglický setr váží v rozmezí 25 až 30 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Anglický setr má dlouhou a hedvábnou srst, rovnou, místy však poněkud zvlněnou, charakteristickou svým hedvábným leskem.
CHARAKTER:
Anglický setr je laskavý, přátelský a klidný pes, se silně vyvinutým loveckým instinktem. Nejraději pobývá ve společnosti dětí, lidí a domácích zvířat. Je to ideální domácí společník. Anglický setr má rád pravidelné a dlouhé procházky.
PÉČE:
Jeho srst vyžaduje pravidelné kartáčování. Anglický setr má také rád pravidelné a dlouhé procházky.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Anglický setr se průměrně dožívá 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Přinašeč ptactva a aportér.
VYUŽITÍ DNES:
Aportér a společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 2 - Ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AS.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama